Mulligan koncept
Tehnika manuelne terapije koja se koristi za mobilizaciju zglobova u cilju povećanja obima pokreta i smanjenja bola u datom segmentu.Ovom terapijskom tehnikom mogu se tretirati svi zglobovi, kako periferni, tako, naravno, i ceo kičmeni stub. Glavni temelj koncepta spinalnog tretmana su pasivna oscilatorna mobilizacija i asistirana mobilizacija sa aktivnim pokretom. Takođe, ove tehnike dozvoljavaju terapeutu da brzo proceni da li su indikovane i da li će postati sastavni deo tretmana.
Primenjuje se samostalno ili u kombinaciji sa drugim modalitetima fizikalne terapije tokom lečenja akutnih ali i hroničnih bolnih stanja kod pacijenata svih uzrasta, koji su sposobni da adekvatno komuniciraju i sarađuju. Najčešće se koristi kod cervikalnih i lumbalnih bolnih sindroma različitih uzroka, ali i kod lečenja povreda (uganuća skočnog zloba, kolena, lezija meniskusa i sl.), hroničnih iritacija tetiva, mišića i njihovih pripoja, glavobolje itd.
Mulligan manuelna terapija se primenjuje u stojećem, sedećem ili ležećem položaju pacijenta. Terapeut primenjuje mobilizaciju koju kombinuje sa aktivnim ili pasivnim fiziološkim pokretom. Primena ove tehnike, kada je indikovana i kada se pravilno izvodi, jeste bezbolna, a može dovesti do trenutnog poboljšanja.